KORONAYA KARŞI BAĞIŞIKLIK MI KAZANDIK?

Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu'da koronanın son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. OSB'de bir tekstil firmasında pozitif vaka görülmesinden sonra yaşananları Vali Ümit ilk kez açıkladı. Vali Ümit ayrıca Bolu'da iki ay önce yapılan testlerin yüzde 2'sinin negatif çıkarken bugün rakamın yüzde 9'a tırmandığını belirterek “Bir bağışıklıkta olması söz konusu da olmaya başladı ama bağışıklık oldu diye biz hiçbir şekilde tedbirlerden vazgeçemeyiz” dedi

15 Temmuz 2020

Bolu Valisi Ahmet Ümit, ilk kez İnterbolutv’de yayınlanan OSB’de bir tekstil fabrikasında pozitif vaka görüldüğü haberinin ardından yaşanan gelişmeleri ilk kez açıkladı.

FABRİKA HAKKINDA KONUŞTU

Bolu’daki koronanın son durumu hakkında bilgi veren Vali Ümit, “Bu rakamlarla ilgili kesin rakamlarla ilgili açıklama yetkisi Sağlık Bakanlığımıza ait. Bunun bazı sebepleri var. Bir kere hangi rakam olursa olsun kimisine göre büyük kimisine göre de küçüktür. Dolayısıyla paniğe rehavete sebep olacak unsurdur rakamların açıklanması. Onun için bakanlık kendisinde tutuyor bunu. Toplu olarak açıklıyor. Siz her sorduğunuzda ben size gerekli izahatı yapıyorum. Bir tane fabrikamızda yapılan testler sonucunda birkaç tane pozitif vakalar test edildi. Bu vakaların sebebine fabrikanın sahibi işverenimiz bizimle irtibatlı olarak kendi personelinin moral ve motivasyonunu yükseltmek amacıyla iki iş yaptı. Bir tanesi üç gün izin verdi, bir tanesi de bu üç gün içerisinde testleri yapalım eğer varsa pozitif vakalar tespit edilsin yoksa herkes çalışmaya devam etsin. Yarın sağlıklı olan çalışanlarıyla beraber fabrika çalışmaya başlayacak. Bu fabrika yönetiminin almış olduğu insani bir tedbir. Kimisi ayakta geçiriyor kimisi yatakta geçiriyor bunların tamamı kontrol altında. Sağlık ekiplerimiz her zaman her tarafta çalışıyor” dedi.

BİN KİŞİYE TEST YAPILDI, KAÇ KİŞİNİN POZİTİF ÇIKTI?

Fabrika çalışanlarının testlerinin Valilik kontrolü altında olduğunu belirten Ümit, her firmaya test yapılmadığını söyledi. Ümit, “Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı firmalar tarafından testler yapılıyor. Her firmaya test yaptırılmıyor. Toplamda bine yakın test yapıldı. Toplamda 10 tane vaka yok. Onlar dinlendirmeye alınacak, izole edilecekler. Yarından itibaren söz konusu fabrika tekrar çalışmalarına başlayacak. Diğer fabrikalarımızda da benzeri uygulamalar olabilir. Bunun lokal kaldığını ve kalacağını varsayaraktan sizin vicdanınıza bırakıyorum. Bunun dahili ve harici bir takım etkileri olabilir. Her rakamın her insanda etkisi, tepkisi farklıdır” diye konuştu.

BAZI ÜLKELERİN EKMEKLERİNE YAĞ SÜREMEYİZ”

Türkiye’nin dünya devletleri içerisinde pandemiyle mücadele konusunda ilk onun içinde olduğunun bilindiği halde bazı ülkelerin bilinçli ve kasıtlı olarak vatandaşlarının Türkiye’ye gelmemesi için uyardıklarını belirten Ümit, “Bunu biliyoruz. Bunda iyi bir niyet görebilir misiniz? O zaman bizim bunların ekmeklerine yağ sürmememiz gerekiyor. Yabancılar böyle dedi diye de bizim gerçekleri saklayacak halimiz yok. Biz tedaviye ihtiyacı olan her vatandaşımızın istese evinde isterse hastanede tedaviye alıyoruz. Sağlık yönünden hastanede tedavisi edilmesi zorunlu olanları hastaneye mutlaka alınıyor. Onlar orada tedavilerini sürdürüyorlar. İyileştiklerinde de taburcu ediliyorlar. Ama herkesin hastanede yatmasını gerektirecek bir durum olmayabiliyor. Buda iyi bir gelişme aslında. Sağlık ekipleri somut hadiseye karşı gerekli uygulamaları yapıyorlar. Şuana kadar herhangi bir sorunumuz yok. Pozitif vakamız var mı? Evet var. Pozitif vakaları kimin üzerinden yapıyoruz. Üzerinde hastalık belirtisi olanların üzerinden yapıyoruz. Bakanlığın belirlemiş olduğu tespit ve tedavi yol haritasında herkesin teste tabi tutulması diye bir kural yok. Sadece üzerinde hastalık belirtisi olanların teste tabi tutulması gerekiyor. Testin niteliği de bunu böyle gerektiriyor. Bugün pozitif çıkmayan bir hadise birkaç gün sonra pozitif çıkabilir. Yada bugün pozitif çıkan birkaç gün sonra negatif çıkabilir. Bakanlığın belirlemiş olduğu yol haritası çerçevesinde gerekli uygulamaları yapıyoruz. Vatandaşımızın rahatlaması adına biraz fazlasını yapıyoruz. Gerek özel sektörden gerekse kamudan gelen talepleri değerlendirmek suretiyle herkesin ihtiyacına bir şekilde cevap vermeye gayret ediyoruz.

Bizim vatandaşımız tedbirlere uyma noktasında oldukça iyi. Bu bakımdan herkese teşekkür ediyorum. Ama bunu sürdürmemiz lazım” dedi.

“BAĞIŞIKLIK SÖZKONUSU OLMAYA BAŞLADI”

Vali Ümit, Bolu’nun Türkiye ortalamasında iyi durumda olduğunu belirterek, bağışıklık görülmeye başlandığını ancak bağışıklık ortaya çıktı diye tedbirlerden vazgeçilmeyeceğini belirtti. Ümit, “Kurallara tam uyma gayreti olmamız neticesinde il olarak gayet iyi geldik. Şuanda Türkiye ortalamasına göre yine iyiyiz. Bundan iki ay önce yapılan testlerin yüzde 2’si iki buçuğu negatif çıkarken bugün bu yüzde 9’a tırmanmış durumda. Bu şunu da gösteriyor. Bir bağışıklıkta olması söz konusu da olmaya başladı. Bu güzel bir şey ama bağışıklık oldu yada olacak diye biz hiçbir şekilde tedbirlerden vazgeçemeyiz. Bizim maskeye, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına riayet etmemiz gerekiyor. Kontrollü sosyal hayat dediğimiz bu uygulamada mutlaka bunlar olmazsa olmaz şartımız. Eğer biz maskeden vazgeçersen hastalık yayılabilir, yayılıyor nitekim. İstanbul’da ve diğer illerde hastalığın daha hızlı yayılmasının nedeni kanaatimce en önemli sebebi bu uygulamalarla alakalı olsa diye düşünüyorum. Çünkü gittiğimizde bazı şeyleri görüyoruz” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

1 yorum yapılmış

  • Ersin (15 Temmuz 2020 - 08:37)
    Nasil yani şimdi test yapılan 100 kişiden 90 nı pozifmi bu yazıdan bunu anladim