Okul tadilatları Kasım'da bitecek

Bolu Eğitim-Sen Şube Başkanı Gezici, okullarda tadilatların zamansız yapıldığını söyleyerek, tadilatların birinci ara tatil olan Kasım ayında tamamlanacağı bilgisini aldıklarını belirtti.

Okul tadilatları Kasım'da bitecek
17 Eylül 2022

Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına rağmen hala tamamlanmayan okul tadilatları Bolu'da gündem olmaya devam ediyor. Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici'den eğitim ve öğretim camiasını sevindirecek haber geldi. Gezici, tadilatların Kasım ayında biteceği bilgisini aldıklarını söyledi.

Gezici, "Kamuoyunun da yakından takip ettiği gibi deprem bölgesi  olan ilimizde, kamu binalarının   güçlendirilmesi elbette bizler  için öncelikli ve önemli  bir meseledir. İlimizde okullarda  yapılan incelemelerde 46 okulun   güçlendirme  kapsamına  alındığını biliyoruz. Ancak bu incelemeler  yapıldığından bu yana sürecin düzgün planlanmadığını, pandemi süreci fırsata çevrilebilecekken  çevrilmediğini   gördük. Nihayetinde  2022-2023 Eğitim öğretim yılında Merkez ilçede 16 okul, ilçelerimizde 17 okul  toplam 33 okulumuz güçlendirme ve onarım nedeniyle eğitim öğretime açılamadı. Bu okulların onarım işinin 2022 yılında bitmesi planlanmakta. Bu okullarımızdan bazılarının yaklaşık 2 yıldır bu durumda olduğunu başka okulların içerisinde ya da ikili eğitim öğretimi yoluyla sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Bu durumdan etkilenen öğrenci sayımız; merkezde  6413, ilçelerde 1901 öğrenci olmak üzere, yaklaşık 7500 öğrenci,  eğitim emekçisi sayısı ; merkezde 520, ilçelerde  190 olmak üzere yaklaşık 710 eğitim emekçisi etkilenmiştir.Aynı zamanda da velilerimiz bu durumun  sonuçlarını maddi manevi  olarak yaşamaktadır.  Bakım ve onarıma girecek olan okulların durumuyla ilgili kararın, okul yöneticilerine çok geç bildirildiği, çok kısa sürede okulların boşaltılması talebi, destek personel verilmeden  ve koordinasyon eksikliğinden kaynaklı  olarak özellikle  okul yöneticilerinin ve  öğretmenlerin mağduriyet yaşamışlardır, yaşamaya da devam ediyorlar. Bu süreçte yeterince destek ve dayanışma görmediklerinden eğitim emekçilerinin bıkkınlıklarının farkındayız. Başka okulların içerisinde uygunsuz ortamlarda,  havalandırma, aydınlatma ve ısınması sorunlu alanlarda  eğitim ve öğretim yaptıklarını tespit ettik. Bazı okullarda öğretmenlere oda bulunamadığı  için öğretmenlerimizin,   tenefüslerde 5 dakika istirahat edemediği, koridorlarda ders beklediğini biliyoruz. 
Bu okulların çoğunda ikili öğretime geçildi. Valimiz sayın Erkan Kılıç’ın, açıklamalarından öğrendiğimiz kadarıyla,  taşıma kapsamında olan 500 öğrenciye  yine taşımalı hizmetini vereceklerini ancak, diğer öğrencilerimizin kendi imkanlarıyla ulaşımını sağlayacağını belirtti. Ekonomik krizin derinleştiği, velilerimizin okul ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığı bir dönemde   evlerinden uzaklaşan öğrencilerimizin , ulaşım ve yemek  gibi sorunları oluştu.  Özellikle İkili öğretim zaten karşı çıktığımız bir durumdu,  okul saatleri itibariyle öğrenme durumunu ve  çocukların güvenliğini  olumsuz etkilemektedir. Çalışan ebeveynler için özellikle ilköğretim çağındaki öğrencilerimizin  velilerine, ayrıca etüt merkezi  gibi ek masraf ortaya çıkartmıştır. Çalışan annelerin bu durumdan daha olumsuz etkilendiği ,  bakım emeği annelerin sırtına yüklendiği için kadınların çalışma koşulları güçleşmiş, ücretsiz izin talebine yönelmişlerdir. 1.5 yıllık bir süre  pandemi  nedeniyle  okullarından uzak kalmış öğretmen ve  öğrencilerimiz, devam eden süreçte de böyle bir kaosun içinde kalmışlar hala kendi okullarına kavuşamamış ve öğrencilerimiz  neredeyse okullarını görmeden mezun olacak hale gelmişlerdir. Bolu Valisi Sayın Erkan Kılıç’ın açıklamalarına göre 1. Ara tatilde yani Kasım ayında okullarımızın teslim edeceğini bilgisini aldık. Tüm temennimiz bir an önce  okullarımızın teslim edilmesidir" dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.