24 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 152.758
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 5.856
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 144
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 5.811
Eğitim

Okullar imam hatipleştirilmeye mi çalışılıyor?

Okullarda öğrencilere dinî ders seçmeleri yönünde il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinin dayatma uyguladığını söyleyen Eğitimiş Bolu Şube Başkanı ve Birleşik Kamuiş İl Temsilcisi Erkan Korkmaz, dinî içerikli bu derslerin tüm okulları imam hatipleştirmek için aracı olarak kullanan yöneticiler hakkında idarî soruşturma açılması gerektiğini belirtti.

Okullar imam hatipleştirilmeye mi çalışılıyor?
mntyapi

Eğitimiş Bolu Şube Başkanı ve Birleşik Kamuiş İl Temsilcisi Erkan Korkmaz, okullarda öğrencilere dini içerikli ders dayatması olduğunu iddia etti. MEB’in kararına göre 4 ilâ 22 Ocak tarihleri arasında belirlenmek zorunda olduğunu söyleyen Korkmaz, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderilen talimatta Kuran’ı Kerim, Peygamberin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün altı çizildiğini söyledi.

“SEÇMELİ DERSLERLE İLGİLİ DAYATMAYA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Korkmaz, “Bilindiği üzere 4-11 arası tüm sınıflarda okuyan öğrencilerin alacağı derslerin 4-22 Ocak tarihleri arasında belirlenmesi gerekmektedir. Sendikamızın ulaştığı MEB’in iç yazışmaları ise öğrencilere pozitif bilimlerle/sanatla/sporla/yabancı dillerle ilgili dersleri seçtirmeyip dini içerikli derslerin dayatılacağını ortaya koymuştur. İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilen talimatta Kuran’ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için ilçe müdürlerine büyük rol düştüğünün altı çizilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin de bu talimatı görev kabul edip, okul müdürlerine seçmeli derslerde nasıl dayatma yapacaklarına dair sunum hazırlamış olduğu da sendikamızın eline geçen belgelerden anlaşılmaktadır. Yani daha önceki senelerden de bildiğimiz, kamuoyuna ifşa ederek ve yargıya taşıyarak mücadele ettiğimiz bu yönetmeliğe aykırı uygulama için belli ki bu yıl daha çok uğraşılmaktadır. Talimatnamelerde bu 3 ders öğrencilere zorla dayatıldıktan sonra ilgili STK’ların da sürece katılmasının sağlanması gerektiğine dair not düşülmesi de, dernek/vakıf maskesi takmış tarikatların eğitime yine arka bahçeden sokulmaya çalışıldığının göstergesidir” dedi.

“DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLERİ YÖNETİCİ OLDU, DERSLERE DİN GÖREVLİLERİ GİRİYOR”

Başka dersleri almayı isteyen öğrencilere o derslerin öğretmenlerinin olmadığının söyleneceğini belirten Korkmaz, “Belli ki dayatılan 3 dersten başka dersleri almayı talep edecek çocuklarımıza yine bu dersi verecek öğretmen yok yalanı, tozlu raflardan çıkarılıp hazırda bekletilmektedir. Bilinsin ki biz bu filmi daha önce izledik ve mücadelemizle vizyondan kaldırdık! Tekrar sahnelenmesine izin vermeyeceğiz. Daha önce de açıkladığımız üzere seçmeli derslerdeki bu dayatma, zincirleme bir mağduriyet, büyüyen bir tahribat yaratmaktadır. Birçok öğrenci okul yönetimiyle ters düşmemek için bu dayatmalara boyun eğmek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerimiz kendilerine hayati derecede fayda sağlayacak dersleri alamamaktadır. Velilere sadece müşteri gözüyle bakan zihniyet, seçmeli derslerin belirlenme sürecinde de velileri ekarte etmektedir. Normalde okulların önünden bile geçmesine izin verilmemesi gereken, sicilleri ağza alınmayacak suçlarla kabarmış, Cumhuriyet alerjisi, söylemlerinden taşan yobaz topluluklar, STK adı altında okullara enjekte edilmektedir. Bu dayatmalar, okullardaki norm dengesini alt üst ederek eğitim emekçilerini de mağdur etmektedir. Örneğin sınıfları 50 kişilik koca liselerde ancak 1 tane fizik, kimya ya da biyoloji öğretmeni istihdam edilirken, bu dayatmalar sonucunda onlarca din dersi öğretmeni bulunmaktadır. Bu haksız durum, başka branşlardan mezun öğretmenlerimizi de haklı bir tedirginliğe sürüklemektedir. Oysa ki artan ders sayısı, Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin yönetici yapılmasına bağlı olarak din içerikli dersleri verecek öğretmen bulunamamakta, din görevlerinin derslere girmesi sağlanmaktadır” diye konuştu.

“SEÇMELİ DERSLER TÜM OKULLARI İMAM HATİPLEŞTİRMENİN ARACI OLARAK KULLANILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Sendika olarak bu hukuksuz talimatlara ilk ulaştıkları zaman gösterdikleri yüksek tepkiyle, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geri adım attırdıklarını söyleyen Korkmaz, “Şimdi sıra tüm Türkiye’de. Eğitim-İş olarak uyarıyoruz, çocukların zihinsel yönelim ve becerilerine göre bir eğitimden geçmelerini sağlayacak sistem lafını dilinden düşürmeyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, başında oturduğu Bakanlıkta kendi söylemiyle bu kadar çelişen bir uygulamanın nasıl olduğunu kamuoyuna açıklamalıdır. Eğer konuşmalarındaki vurgusu takiyye değilse, derhal harekete geçmeli, seçmeli dersleri tüm okulları imam hatipleştirmenin bir aracı olarak kullanmaya çalışan bu yöneticilere yönelik idari soruşturma başlatmalıdır. Altını çiziyoruz: Seçmeli dersi belirleme süreci, velinin bilgisi dahilinde, öğrenci tarafından yapılır. Buradaki asıl amaç, öğrencinin kendini keşfetmesi, kendi ilgili olduğu alanda donanımlı hale gelmesidir. Ülkenin geleceğini direkt olarak ilgilendiren bu konu, iki tane partizan müdürün koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez, ettirmeyiz. Konunun Türkiye’nin her ilinde takipçisi olduğumuzu, dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz” dedi.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL