Özcan'ı vitrine taşıyan gizli kahraman…

Özcan'ı vitrine taşıyan gizli kahraman…
7 Ağustos 2021

Her başarılı erkeğin arkasında her zaman bir kadın olmuyor.

‘Söz konusu siyasetse gerisi teferruattır’ görüşüyle yola çıkan bir kişinin arkasında duran bir kadından ziyade iyi bir yoldaşa, iyi bir sırdaşa, iyi bir arkadaşa ve rehbere de ihtiyacı var…

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı daha önceki çıkış denemeleri bir yana son çıkışı olan sığınmacılarla ilgili tutumuyla artık Türkiye’de tanımayan kimse kalmadı. Kim ne derse desin ki, ben de dedim… Tanju Özcan daha çok kendi siyasi geleceğini düşünerek yaptığı bu hamle ile ülkenin de menfaatine yarayacak sözler etmiş, kimsenin diyemediğini demiştir.

Ancak ne kadar hırslı ve başarıyı hedeflemiş olursanız olun yanınızda bu yolda size akıl hocalığı yapacak biri yoksa bu denli hedefinize ulaşamazsınız. Çünkü siyaset denen bu çetrefilli yolda, bir yandan dikenleri basmadan yürümeye çalışırken, ne tarafa ve nasıl yürüyeceğinizi bilmeniz için çok iyi bir rehbere ve akıl hocasına da ihtiyacınız vardır.

Siyasete SHP ile başlayıp, DSP ile devam eden Özcan’ın, stajyerlik döneminde çantasını taşıdığı Avukat Necla Baltacıoğlu’nun rüzgarıyla CHP’ye gelmesi, ancak merkez ilçe başkanı olmasına rağmen birkaç ay sonra istifa etmesi ve bir süre ara verdiği siyasete Yüksel Ceylan’ın belediye başkanlığı ile dönmesine kadar siyasette dikiş tutturamaması 2004’e kadar sürdü. 

2002’de döndüğü CHP’de 2004’de kıl payı farkla seçildiği meclis üyeliğinden sonra yıldızı parlamaya başlayan Özcan’ın, şuan Belediye Başkan Yardımcısı görevini üstlenen Gazeteci Rasim Özdemir’le tanışması tam da bu yıllara denk geliyor.

Bu yıldan sonra siyasete Rasim Özdemir’in kılavuzluğu ile devam eden Özcan, günümüze kadar Özdemir’in stratejileri ile siyasetteki yerini aldı.

Özdemir’i 11 yıldır tanıyan ve Özcan’la yakınlıklarına yakından tanık olan biri olarak, yıllar sonra Özcan’ın başarısındaki en büyük payın Özdemir’e ait olduğunu yazmadan edemedim. 

Özcan’ın attığı her adımı ona danışması hatta onun yönlendirmesi ile sansasyonel basın açıklamalarını yapması, Özdemir sayesinde siyasi kariyerinde yükselmesine ve o yıllarda ‘hayalim’ dediği Belediye Başkanlığını kazanmasına neden oldu. 

Özcan’a ses getirecek taktikleri veren, akılda ve gündemde kalacak açıklamaları yaptıran Rasim Özdemir, vitrindeki Özcan’ı bugün hayaline kavuşturan kişi oldu. Özcan’ın icraatlarında fikir babalığı yapan Özdemir’in bugün belediyede de ne denli başarılı olduğu ortadadır. Özcan’ın başkan yardımcısı yaparak önünü açtığı Özdemir’i ileride daha da önemli görevlerin beklediği yadsınamaz bir gerçektir.

Yıllardır gizli bir kahraman gibi bir siyasetçiyi yukarıya taşımak sabır ve istikrar işidir. Özdemir bunu iyi şekilde başarmıştır. Sürekli Özcan’ın konuşulduğu şu günlerde istedim ki övgüyü hak eden Özdemir de unutulmasın.

Çünkü gelecekte Özdemir’i konuşacağız…

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.