Patlamanın nedenini mühendisler açıkladı

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Perçin, sanayide meydana gelen patlamanın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın oluşturduğu mevzuat yetersizliklerinden kaynaklandığını belirterek, birçok kaza ve faciaya davetiye çıkarıldığını kaydetti. Perçin, LPG'li araçların 2005 ilâ 2017 yılları arasında güvenle kullanılmasının tek nedeninin TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından yürütülen sıkı denetim çalışmaları olduğunu belirterek “Böylesi olumsuz sonuçların tekrar yaşanmaması için LPG-CNG sektöründe etkin bir kamusal denetim sağlanmalı” dedi.

Patlamanın nedenini mühendisler açıkladı
7 Nisan 2021

“MESLEK KURULUŞLARIMIZ ÜZERİNDEKİ BASKI KALDIRILMALI”

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Erol Perçin sanayide bir LPG bakım servisinde meydana gelen patlamaya ilişkin yaptığı teknik açıklamada patlamanın denetimsizlikten kaynaklandığını belirterek “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturduğu mevzuat yetersizlikleri ile halkın can ve mal güvenliğini hiçe sayılmakta, birçok kazaya-faciaya davetiye çıkarılmaktadır. Böylesi olumsuz sonuçların tekrardan yaşanmaması için LPG-CNG sektöründe etkin bir kamusal denetim sağlanmalı, meslek kuruluşlarımız üzerinde mali baskı yaratma çabasından azade halkımızın güvenliği için bilimsel ve teknik veriler ışığında güncel düzenlemelerin tüm teknik paydaşlar eliyle yeniden gözden geçirilmesi için çalışma yürütülmelidir” dedi.

TESTLER ARAÇ SAHİPLERİNİN KEYFİNE BIRAKILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü`nün 19.12.2011 tarihli Genelgesi ile araç muayene istasyonlarında (LPG ve CNG takılı araçlar için en geç bir ay önceki tarihe ait Gaz Sızdırmazlık Raporu) aranması zorunluluğunun kaldırılarak gaz sızdırmazlık raporu bulunmamasını ağır kusurdan hafif kusura dönüştürüldüğünü hatırlatan Perçin, “Bu durum LPG`li araç kullanıcılarının keyfiyetine yol açmış ve 2012 yılı Ocak ayı başından itibaren gaz sızdırmazlık testlerinde ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24 Haziran 2017 tarih ve 30106 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ te yapılan değişikliklerle ülkemizde yaygın olarak yapılan yakıt sistemi tadilatı uygulaması olan araçların LPG/CNG ’ye dönüştürülmesi işlemi 01.01.2018 tarihinde tümüyle denetimsiz hale getirilerek firmaların beyanına bağlanmıştır” dedi.

“LPG’Lİ ARAÇLAR 12 YIL TMMOB GÜVENCESİNDEYDİ”

TÜİK verilerine göre 2020 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 4 milyon 770 bin LPG’li araç bulunduğunu söyleyen Perçin, “Türkiye, LPG’li araç sayısında Avrupa’da birinci, dünya genelinde 2. sıradadır. Bu kadar yaygın bir kullanıma rağmen LPG’li araçların güvenle kullanılmasının tek nedeni TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 11.04.2005 ile 31.12.2017 tarihleri arasında yürütülen sıkı denetim çalışmalarıdır. Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş devam ederken, tüketiciler de buna bağlı olarak otogaz yani LPG’li araçların kullanımına yönelmektedir. LPG’li araç kullanımı, standart ve yönetmeliklere uygun montaj yapılması ve gerekli kontrollerin yapılması halinde herhangi bir tehlike yaratmasa da, periyodik araç muayenesinde gaz sızdırmazlık raporunun olmamasının “hafif kusur” sayılmaya başlandığı 2012 yılından bu yana durum daha da farklılık göstermektedir. LPG’li araç sektöründe her türlü denetim ve kontrol kaldırılarak vatandaşların can ve mal güvenliği sektörde faaliyet gösteren, giderek denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde faaliyet yürütmekte olan firmaların inisiyatifine bırakılmaktadır” diye konuştu. 

LPG ‘ye dönüşümü yapılan araçların LPG Montaj Tespit Raporu kontrolünün yetkili firmaların keyfiyetine bırakılmasının merdiven altı diye tabir edilen yetkisiz ve kaçak çalışan firmaların artmasına neden olduğunu belirten Perçin, “Söz konusu uygulama sonucu uzman mühendislerin istihdam edildiği, standartlara uygun dönüşüm yapan yetkili firmalar piyasadan silinmeye, kayıt dışı, yetkisiz, niteliksiz, bünyesinde uzman bulundurmayan, standart dışı malzemenin kullanıldığı, kontrolsüz firmalar piyasaya tekrar hâkim olmaya, halkın can ve mal güvenliği yeniden ciddi bir şekilde tehdide maruz kalmaya başlamıştır. Kentimizde yaşanılan son hadise de maalesef, söz konusu denetimsizliğin bir örneğidir” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.