27 Ocak 2021 TÜRKİYE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU Toplam İstatistikler
  • BUGÜNKÜ TEST SAYISI 180.303
  • BUGÜNKÜ HASTA SAYISI 7.103
  • BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 134
  • BUGÜNKÜ İYİLEŞEN SAYISI 8.108
Ekonomi

Semercioğlu ekonomi reformu ve asgari ücret için ne dedi?

Beyaz eşya sektörünün öncü isimlerinden SEM-MAK Yönetim Kurulu Başkanı Emin Semercioğlu ekonomide nasıl bir reform beklediğini açıkladı. Sektörün ve ülke ekonomisinin düzelmesi için birlik ve beraberliğin şart olduğunu kaydeden Semercioğlu, ekonomide muhalif olunmaması gerektiğini belirterek “Ekonominin siyaseti olmaz” dedi. Semercioğlu ayrıca asgari ücretin ne kadar olması gerektiğini de söyledi.

Semercioğlu ekonomi reformu ve asgari ücret için ne dedi?
mntyapi

Bolu’da beyaz eşya sektörünün öncü ismi, Boluspor ve Bolu TSO Eski Başkanı, SEM-MAK Yönetim Kurulu Başkanı Emin Semercioğlu sektörün ekonomide nasıl bir reformun beklediğini açıkladı.

YENİ DÜNYA DÜZENİ İÇİNDE TÜRKİYE EKONOMİSİ

Dünyanın yeni bir oluşum ve düzen içine girdiğini söyleyen Semercioğlu, “Ülkemizin coğrafi durumu, komşularla ilişkisi ve dünyanın içinde bulunduğu durum eskiye benzemiyor. Yepyeni projeler ve oluşumlar söz konusu. Bu oluşumların yanında ekonominin düzgün gitmesi gerekiyor. İşte bununla paralel olarak ekonominin de yolunda gitmesi belirli riskler yaratıyor. Bu riskleri başarırsak, bu ülke dışarıya karşı da kazanır kendi içinde ekonomide de başarılı olur. Bir tek şey var bir ve beraber olmamız lazım. Bu ülke hepimizin ülkesi. Birlik ve beraberlik olmadığı zaman bunun kesinlikle kimseye faydası olmaz. Herkes bu ülkenin yaptığı iyi işleri el birliği ile desteklemek ve hedeflere ulaşmak için hep birlikte ne gerekiyorsa yapmak gerekiyor” diye konuştu.

EKONOMİDE NASIL BİR REFORM BEKLENİYOR?

Ekonomide nasıl bir reform beklediğini Semercioğlu “Şuan yapılan toplantılar neticesinde TOBB’un görüşlerini ben de destekliyorum. Biz de Meclis üyesi olduğumuz için çalışmaları takip ediyoruz. Bunda muhalefet yapmamak lazım. Çünkü bu hepimizi ilgilendiriyor. Ekonominin siyaseti olmaz. Ekonomi pay sahiplerinin hepsinin görüşlerine bakarak ekonomi yönetilmez. Ekonomi tamamen bağımsız ve tarafsız yönetilir bu da ülkenin geleceğini tayin eder. Herkes böyle düşünürse ekonomide birleşiriz, kazançlarda birleşiriz önümüzü açarız ve zorlukları yeneriz. Ama seçim zamanı kafamızdaki düşünce neyse onu tatbik ederiz” diye acıkladı.

Pademide üretim sağlamanın zor olduğunu söyleyen Semercioğlu, salgın dönemi yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Semercioğlu, “Ekonomi yönünden biz şuanda pandemiye karşı da en iyi şekilde çalışmak zorundayız. Bunlarla mücadele ediyoruz. Çalışma ortamımızı buna göre ayarlıyoruz. Tedbirlerimizi alıyoruz. Daha fazla ürün yapmak için çalışıyoruz. Bunlar da ülkemizin ekonomisini etkiliyor. Pandemi, covit mücadelesi ile üretim sağlamak çok zor. Her an olan hadiselerden dolayı 250 çalışanımız var, 45 civarında karantina veya raporlu işçilerimiz var. Bunlar içinde bazı bölümlerde ihtisas sahibi tecrübeli elemanlarımız da var. Sıkıntılarımız çok. Bu sıkıntıların giderilmesi için pandeminin düzelmesi lazım. Bu düzelme de bizlere bağlı. Bizlerin kendimizi ve sevdiklerimizi düşünmemiz lazım. Bana bir şey olmaz derseniz en sevdiğinize olur. Bunları kurtarmak için tedbirli olmak lazım. Bilim adamlarının söylediği yolda devam edip bütün yaşantımızı bu doğrultuda düzenlemeliyiz. Bunlar ekonomiye tesir eden en önemli unsur. Ekonomi pandemi ile zor yürüyor ama bunlar halloldukça ekonominin önü açılır. Devlet de gerekli tedbirleri alıyor. 15 gün raporlu olanların paralarını ödüyor. Şuana kadar devlet destekleriyle ayaktayız. Şayet bunlar olmasa ayakta kalmak gerçekten zor. Diğer firmalar da aynıdır. Ben sadece kendimden bahsetmiyorum. Bunları birlikte değerlendirmek lazım. Salgın henüz yeni çıktığında devletin destek olarak verdiği krediler ucuz kredilerdi. Onların hepsini iyi yerde kullanmak lazımdı. Şirketin bünyesinde kullanmak lazımdı. Bunları yapanlar şuanda yaşıyor. Yapmayanlar daha çok sıkıntıya giriyor” dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLMALI?

Semercioğlu görüşmeleri devam eden asgari ücret ile ilgili ise “Asgari ücret TEFE TÜFE oranlarına göre belirlenmeli. Çok fazla olması kayıt dışına neden olur. Çok olunca insanlar işçi çıkarır ya da sigortasız çalıştırır. Bunun için TEFE TÜFE neyse gerçek oranları ona göre yükselmesi lazım. Bu bir kural. Asgari ücretin oranları yıl içinde gerçekleşiyor. Giderler artıyor. Kiralar da belli oldu. Devletin aldığı kararlar var. Onun için ben asgari ücretin yine TEFE TÜFE’ye göre belirleneceğine inanıyorum” diye konuştu.

akpilicreklam

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

karsupetrol
semmakbolu

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL