Tanju Özcan ne yapmak istiyor?

Tanju Özcan ne yapmak istiyor?
27 Temmuz 2021

Tanju Özcan Belediye Başkanı olduktan sonra en hızlı çıkışını ve en ses getiren açıklamasını yaptığı basın toplantısında dile getirdi.

Sığınmacılara belediye hizmetlerinin 10 kat fazla zamlı yerine getirileceğini söyleyen Özcan, Türkiye gündemine oturdu.

Daha önce Bolu’ya ayı heykelini yaptıracağını söyleyerek de gündeme gelmeye çalışan Özcan’ın bu söyleminde de tek hedef ‘Reklamın iyisi kötüsü olmaz’ cinsinden Bolu’yu konuşturmak, Tanju Özcan’ı konuşturmaktı.

Başardı da… 

Ancak emin olun; bıraksanız, hatta üzerine para verseniz, Özcan Bolu’ya ayı heykeli de yapmayacaktı; amacı sadece konuşulmaktı. Sığınmacılar konusunda da öyle, amaç sadece gündeme gelmekti, başardı da…

Özcan, milletvekilliği yıllarından kalan manşete çıkma, gündem yapma, konuşulma ve tüm bunlarla gelen adrenalin özlemini bu şekilde gidermiş oldu. Belediye Başkanlığı görevinin ona göre ‘monotonluğundan' çıkma arayışında olan Özcan, sığınmacıların Bolu’dan gitmelerini istediğini, bu nedenle de hizmetlerine 10 kat fazla zam yapacağını söyleyerek özlem duyduğu Meclis kürsüsü konuşmaları sonrasında duyduğu heyecanı yaşadı ve Bolu’yu bir şekilde Türkiye gündemine de getirmiş oldu.

Öyle ya; reklamın iyisi kötüsü olmaz… Gerçekten de Bolu ve Başkan Özcan sığınmacılar konusu ile Türkiye’nin en çok konuşulan konusu oldu.

Sığınmacılara gösterilen ayrımcılık, sayıların ülkede giderek artması ve ülkelerine geri dönmeleri konusunda aslında Özcan’la aynı fikirde olmamak mümkün değil. İlk günden bu yana bu akının yanlış olduğunu düşünenlerdenim.

Ancak…

Özcan’ın tarzı kesinlikle yanlış.

Milletvekilliği yıllarında ‘Ben dedim oldu’ uygulamalarına karşı olan Özcan’ın, şimdi kendisinin aynı tarzı kullanması dikkatlerden kaçmıyor. Ama unutulmasın ki Özcan böyle davranmayı da AK Parti iktidarından öğrendi. Gücün ve koltuğun bu yönde kullanılmasını otoriter yaptırımları ülkeyi 20 yıldır yönetenlerden öğrendi.

Öyle ki…

Özcan’ın; Bolu Gazeteciler Cemiyeti’ne üye olmayan gazetecileri basın toplantısına almayacağını söyleyerek kapı dışarı etmesi; sığınmacıların Bolu’dan gitmelerini istediğini söylemesi tarz olarak görev ve yetki alanını aşıyor. Sınırı aşan Özcan, bir hukukçu olarak ne gazetecilik mesleğini ne de sığınmacı politikalarına ayar çekemeyeceğini bilmeli. Bunu tek başına alacağı kararlarla yapamayacağını bilmeli. Gazetecilik de Gazi Meclis’te belirlenen çerçevede haklara sahiptir ve bir belediye başkanı bu mesleği dizayn edemez, kimseyi kapı dışarı yollayamaz. Sığınmacıların da Bolu’dan gitmelerini söylerken yine bir hukukçu olarak aslında bilir ki, Bolu’da üniversitede görev yapan yabancı akademisyenler, ERASMUS öğrencileri, kurum sahibi, iş yeri sahibi yabancılar hatta Boluspor’daki yabancı oyuncular da bu kapsama girer ki, onları da Bolu’dan göndermesi gerekir. Bu topa gelmez Tanju Özcan, üst düzey partililerinin tepkilerinin ardından ise hiç gelemez...

Yani anlayacağınız Tanju Özcan’ın Belediye Başkanlığı’nda canı sıkılmış ve eski günlerdeki gibi gündeme gelerek manşetlere oturmak istiyor. Biz Belediye Başkanı olarak Özcan’ı çalışmalarıyla manşetlere taşımak isterdik ancak ne yazık ki kendisi de bunu yapamadığı için böyle sansasyonel konuşmalarla gündeme geliyor. Belli ki o da bu makamda sıkılmışa benziyor.

Sığınmacılar gidecek diye sevinenler sevinmesin, üzülenler üzülmesin… Tüm bunlar kuyuya atılan bir taş. Kimse kimseyi ne Bolu’dan gönderebilir ne de aklınca kendine göre, keyfî politikalar izleyebilir, mesleklere yeniden dizayn verebilir. Hukukçu bir belediye başkanı bunları yapamayacağını bilir.

Rahat olun… Özcan sadece adrenalin arıyor…

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.