Ücretsiz izin desteği verilen sektörler genişletildi

Tarımsal kredi borçlarının yapılandırılması, ücretsiz izin ve sigorta prim desteği düzenlemelerini de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Ücretsiz izin desteği verilen sektörler genişletildi
15 Nisan 2021

Salgın kapsamında verilen ücretsiz izin desteğinden yararlanan sektörler artırıldı. Meclis'te kabul edilen torba yasada, yiyecek ve içecek sektöründe çalışanlara verilecek ücretsiz izin desteğinin kapsamı önergeyle genişletildi.

NİSAN VE MAYIS AYLARINDA 1500 LİRA ÖDENECEK

Kabul edilen önergelerle, ücretsiz izin desteği ve sigorta prim desteğinden yararlanacak sektörlerin kapsamı genişletildi.

Buna göre, yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin yanı sıra internet kafe, spor, eğlence, eğitim kursları, yüzme kulüpleri, form tutma ve vücut geliştirme salonları, bilardo salonları, eğlence parkları, lunaparklar, düğün, balo ve kokteyl salonları, oyun makinelerinin işletilmesi, güzellik merkezleri, hamam, sauna, kaplıca sektörlerinde faaliyet gösteren iş yerlerinde, 2021 yılı Mart ayında hizmet akdi bulunan ve ücretsiz izne ayrılan çalışanlardan halihazırda uygulanmakta olan nakdi ücret desteğinden faydalanmayanlara, 2021 yılı Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin olarak, ücretsiz izne ayrıldıkları dönem için, günlük 50 lira ödeme yapılacak. Ayrıca halihazırda nakdi ücret desteği alan kişiler için de destek tutarı 50 liraya çıkarılıyor.

Tüm bu sektörlerde çalışanların Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin sosyal güvenlik primleri İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak.

ÇİFTÇİLERİN TARIM KREDİ BORÇLARI YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Torba yasayla çiftçi borçları da yapılandırılıyor. Çiftçilerin 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tarım kredi borçları yeniden yapılandırılacak. Borcun yüzde 30'u bu yılın ekim ayı sonuna kadar ödenecek. Kalan kısmı 2022 yılı Ekim ayından itibaren taksitlendirilecek.

KURUMLAR VERGİSİ BU YIL YÜZDE 25 OLARAK UYGULANACAK

Yasayla Kurumlar Vergisi oranları da artırıldı. Kurumlar Vergisi bu yıl için yüzde 25, 2022 yılı için ise yüzde 23 olarak uygulanacak.

Sahte sigortalılığın önüne geçmek için geçici iş göremezlik ödeneğinin hesaplanmasında da değişikliğe gidiliyor.

Bu ödeneğe esas günlük kazanç, son 3 aydaki ortalamaya göre değil, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki 12 ay dikkate alınarak hesaplanacak.

Yasayla, gayrimenkullerin elektronik ortamda satışına da imkan getiriliyor.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.