Yılmaz, "Ben olsaydım Gazipaşa sorunu olmazdı"

Başkan Özcan'ın yıkacağını açıkladığı ancak Valilik tarafından yıkımı durdurulan Gazipaşa İlköğretim Okulu için eski Başkan Yılmaz okul için çok daha büyük bir yer verildiğini söyleyerek yerinin Belediye'nin mülkü olduğunu ve tasarrufun Belediye'ye ait olduğunu belirtti. Yılmaz, “Dolayısıyla anlaşma bitmiştir. Bolu'nun sahibi Belediyedir ama Bolu sahipsiz kaldığı için erken kalkan almaya çalışıyor. Ben olsaydım böyle bir problem olmazdı. Bolu sahipsizdir ve patinaj yapıyor” diye konuştu.

Yılmaz, "Ben olsaydım Gazipaşa sorunu olmazdı"
10 Mart 2022

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, yapılan testlerde yıkılma riski olduğu tespit edilen Karaçayır Mahallesindeki Gazipaşa İlköğretim Okulu’nu 28 Şubat günü yıkacağını açıklamış ancak Bolu Valiliği, okulun yıkılmaması için Bolu İdare Mahkemesi’ne Bolu Belediyesi aleyhine dava açarak yıkımı engellemişti. Bolu Belediyesi eski Başkanı Alaaddin Yılmaz konuya ilişkin açıklama yaparak Bolu’nun sahipsiz bırakıldığını kaydetti.

ORASI BELEDİYE’NİN MÜLKÜDÜR”

Yılmaz, “Gazipaşa İlkokulu’nun olduğu yer Belediye’nin mülküdür. Bugünün şartlarında oraya bir okul yapmasına izin vermiş, Belediye mülkiyetini Millî Eğitim’e vermemiş. Dolayısıyla o alan Belediye’nin tapulu alanıdır. İtfaiyenin olduğu alan ile birlikte o bölge aslında Belediye için önemli bir proje alanıdır. Burasını biz Beledidye için bir proje alanı olarak planlamaya çalışırken Gazipaşa okuluna da yer vermemiz lazımdı. Karaçayır’da, Gazipaşa okulunun en az 3 katı büyüklüğünde bir okul alanı verdik oraya okul yapıldı da zaten. Şuan itibarıyla Beleidye’nin. Biz olsaydık zaten orası proje alanı olacaktı” dedi.

GEÇMİŞTE BİR ŞEY YOKMUŞ GİBİ DAVRANIRSAN BELEDİYEYİ SAHİPSİZ BIRAKIRSIN”

Yanlış olan şeyin belediye başkanı değişince her şeye yeni baştan başlanması olduğunu söyleyen Yılmaz, sil baştan yapılan çalışmaların Bolu’ya kaybettirdiğini belirtti. Yılmaz, “Buradaki yanlışlık, Belediye çalışmalarının devam etmesi lazım. Beleidye Başkanı değiştiği anda her şeye yeniden başlanıyor gibi algılandığı için malesef böyle bir zafiyet var. Yeniden konuşulması gerekiyormuş gibi bir hal alıyor. Halbuki öyle bir durum yok. Gazipaşa okulu kadar hatta daha büyük bir alan Belediye vermiştir üstelik mülkiyetiyle vermiştir. Gazipaşa’nın şuanki olduğu yerle itfaiye arasındaki alan proje alanıdır. Devamlılık olmadığı için kopuk olduğu için daha öncekilerin ne yaptığı kavranamadığı veya kavranmak istenmediği için onu da başka yere taşıyorlar. Biz şehir planlaması yaptık burada. Onun içinde okul alanları nerede olacak, cami alanları nerede olacak, otopark alanları nerede olacak, park alanları nerede olacak, resmi kurumlar nerede olacak ve yerlerine ne yapılacak  bunların tamamının planlamasını yaptık. Eksiklikler varsa takviye edilir ama o plan yokmuş gibi hareket edersen Bolu ile ilgili emeğinin olması lazım. Emeğin yok, şartlar gereği Belediye Başkanı olarak geçmişte bir şey yokmuş gibi hareket edersen Belediye’yi sahipsiz bırakırsın ve bu tür tartışmalara konu edersin” diye konuştu.

BOLU SAHİPSİZDİR VE PATİNAJ YAPIYOR”

Bolu’nun tüm planlamalarının çoğunun CHP görüşlü akil heyeti ile yapıldığını söyleyen Yılmaz, bu yapının devam ettirilmemesi nedeniyle Bolu’nun patinaj yaptığını kaydetti. Yılmaz, “Bizim bir akil grubumuz vardı bu grup AK Partili değildi, CHP’lilerin içinde olduğu bir gruptu. Naci Yörük, Nadir Garipoğlu, Turgut Kalaycıoğlu, Uğur Tunçok, Nahit Abak vardı, Bolu’yu biz bunlarla planlıyorduk. Nejdet Gören’in 2. Dönem başkanlığından itibaren bu toplantılar yapılmaya başlanmıştı. Bizim başkanlık dönemimizde de bu toplantılar devam etti.

BOLU’NUN PLANLAMALARINI AKİL GRUPLA YAPARDIK”

Olgunlaşan fikirler Meclis üyelerine gider, karşılıklı müzakerelerle son şekline gelirdi. Böyle bir şehir planlaması ile ilgili yapıyı yok sayıp, hasbal kader belediye başkanı olarak sanki kendin bu yapıdan daha bilgiliymiş gibi hareket edersen Bolu’nun birikimine zarar verirsin. Alaaddin sadece bu ekipte sorumluluğu yerine getiren adam olarak bakacaksın. Yarın Alaaddin gider Tanju gelir. Tanju gider başkası gelir ama bu yapının devam etmesi gerekir. Eğer devam ettirmezsen böyle patinaj yaparsın. Bolu sahipsizdir şuan patinaj yapmaktadır. Biz olsaydık böyle bir problemin olma imkanı zaten yoktu” dedi.

BEN OLSAYDIM BÖYLE BİR PROBLEM OLMAZDI”

Kendisinin Başkanlık döneminde de Vilayetle problemler yaşandığını ancak sonuçta Belediye’nin kararının uygulandığını söyleyen Yılmaz, “Ben olsaydım böyle bir problem olmazdı. Deprem olmasa ne olacak, o bina duracak mı? Bu  mülkiyet Belediyenin, yerine de başka yer verdi. Daha büyüğünü verdi. Dolayısıyla anlaşma bitti. Bolu sahipsiz kalınca, sabah kim erken kalkarsa o almaya çalışıyor. Vali istesin, onun kararını kim verecek? Senin mülkiyetini birileri isteyebilir. Bunun kararını sen vereceksin. Bolu sahipsiz olursa herkes sahip çıkar. Bolu’nun sahibi Bolu belediyesidir.

VALİLİĞİN İSTEDİĞİ OTELİ YAPTIRMAMIŞTIM”

Hatırlarsanız o zamanlarda vilayetle ilgili yapılan çalışmaları düşünün, vilayet ne istemişti Kültür Merkezi’nin karşısındaki yere Kızılay Parkı’nın olduğu yere otel yapmak istemişti, hatırlayın. Yapabildi mi? Doğru kararı Bolu’nun sahibi, belediye verir. Mahkemeye herkes gider, sadece Vali gidebilir diye bir şey yok. Ama doğru kararı kim verir? Bolu verir. İdare çocuksu davranışlarla olmaz. İdare, haklı olduğunu biliyor ve ortak istişarelerle bunu oluşturduysan karşına kim çıkarsa çıksın bir şey yapamaz. Ama belediye başkanının kendi arzusuna göre değil. Az önce saydığım akil grup içindeki kişilerler uzun istişareler neticesinde alınan kararla bu işi yapacaksın. Biz de o dönem oranın otel olmasının iç planlamaya uygun olmadığını kararlaştırarak yaptırmadık vilayete oteli. Orada hamamla birlikte yapılması gereken projesi de hazırdır. Yine ekiplerle buna karar verdik. Biz o ekiple Bolu’da planlanmamış eksik alan bırakmadık. Olanları beğenmeyebilirler, değiştirebilirler ama bunlar ortak akılla olur. Biz o günün şartlarında birikimi yansıttık” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.