Özcan'dan özür bekliyor...

Bolu Belediye Başkanı Özcan'ın olası bir depreme karşı birçok şehre göre Bolu'nun daha hazırlıklı olduğunu belirterek, Kahramanmaraş ve Hatay'da yıkıma neden olan depremlerin Bolu'da olmasının daha az yıkıma neden olacağı sözlerini  Bolu'ya 15 yıl Belediye Başkanlığı yapan Yılmaz değerlendirdi. Yılmaz döneminde yapılan profesyonel çalışmalar sonucunda Özcan'ın bugün bu kadar rahat konuşabildiğine dikkat çekti. Yılmaz ayrıca Özcan'ın kendisine attığı iftiraların boş çıkması sonucunda Özcan'ın bu sözleri telafi etmediğini de söyledi.

Özcan'dan özür bekliyor...
2 Mart 2023

İNTERBOLU HABER MERKEZİ

Olası bir depremin Bolu’da, Kahramanmaraş ve Hatay’da olduğundan daha az hasara neden olacağını söyleyen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a Bolu’ya 15 yıl Belediye Başkanlığı yapan Alaaddin Yılmaz cevap verdi.

Özcan’ın 4 yıllık görev süresi içerisinde karşılaştığı sorunları önceki Başkan Yılmaz’ı adres göstererek sorumluğu üzerinden atmaya çalışırken depremle ilgili Bolu’da dayanıklı çalışmaların yapıldığını söylediğinde Yılmaz’a ithafta bulunmaması dikkat çekti.

BİZİM ÇALIŞMALARIMIZ SAYESİNDE BU KADAR KONUŞTU”

Özcan’ın  Bolu’nun birçok şehre göre daha fazla hazırlıklı olduğunu belirterek, “Bolu'daki binaların yüzde 70’inden fazlasının 1998 yönetmeliği, 2007 yönetmeliği ve 2018 yönetmeliğinden sonra yapıldığını memnuniyetle söylerim. Yani şunu açık olarak söylüyorum. O deprem burada olsaydı hasar yaratır mıydı? Yaratırdı. Ama bir Kahramanmaraş kadar bir Hatay kadar hasar yaratmazdı” ifadelerini kullanması sonrası 15 yıl Bolu’da planlı projeli ve profesyonel ekibiyle Özcan’ın bu sözleri söylemesine neden olan çalışmaları yapan Alaaddin Yılmaz değerlendirme yaptı.

BİZİM PROFESYONEL EKİBİMİZ VARDI”

Bolu Belediyesi Eski Başkanları’ndan Necdet Gören’in 2. Döneminden itibaren Belediye Meclisi’nde İmar Başkanı olarak siyasi görüş ayrılığı olmasına rağmen farklı partilerden profesyonel kişilerle bir ekip oluşturduklarını ve 15 yıllık Belediye Başkanlığı dönemi içerisinde de bu akil ekiple bağını kesmeden çalışmalar yapmaya devam ettiklerini belirten Yılmaz, sağlam zemin etüt ve projeler sayesinde Özcan’ın Bolu hakkında bugün bu kadar rahat konuşabildiğine dikkat çekti.

BOLU’DA DEVLET DESTEĞİ ALMADAN DÖNÜŞÜMÜ SAĞLADIK”

Yılmaz, “O dönemlerde Meclis toplantılarında biz çok mücadeleler vermiştik. Zemin çalışmalarını yapan arkadaş sonra profesör oldu. Öyle günler hatırlarım ki konuşmaktan çenem yorulur, gider abdest alır gelir devam ederdim. Öyle dönemlerdi ki o dönemler Bolu’nun tam böyle yeniden inşaa edileceği dönemdi. Belediye’nin de İmar Bankası’ndaki payı 5 misline çıktı o dönem. Daire fiyatları da 3-5 bin civarındaydı. Yeraltıyla ilgili çok ciddi zemin çalışmaları yapıldı bazı yerlerde bina yapılmaması gerektiğine karar verilmişti. Deprem olunca bütün mühendisler suçlu gibi sustu, söz zemincilere kaldı. Boğaziçi ile yapılan görüşme sonunda Bolu’daki binaların yüzde 85’inin dayanıksız olduğu raporu da çıkmıştı. Biz Gören zamanında, Ceylan döneminde Meclis’teydik. İmar Komisyonu’nda faklı görüşlerden olmamıza rağmen bir araya gelir bu ekiple çalışmaları yapardık. Bu ekibin içinden çıkıp Belediye Başkanı oldum 10 yıl sonra. En büyük korkumuz depremdi ve depreme karşı nasıl dayanıklı bir şehir geliştiririz diye çalışmalara daha sıkı sarıldık. Kalıcı Konutlarda ve bir çok yerde yol genişletmelere başladık. Yurt içi ve dışında büyük yerleri gördüğüm için 20 metrelik bir yolu olağanüstü büyük görülürdü. 30 metreye çıkaramadık. Necdet abi napıyorsunuz siz diye tepki göstermişti. Depremden sonra Kalıcı Konutlar yolu yapılmaya balayınca Ankara2dan gelen heyete bu yolun 30 metre yapılmasını söyledim. Aksi halde Meclis’ten geçmeyeceğini söyledim. Şuan o yol bu noktaya geldiyse bizim bu tavrımız nedeniyle olmuştur. Çünkü Necdet abi döneminde 20 metre genişliğinde bir yol Bolu’da asla konuulmazdı bile. Bolu yeniden inşaa edilmeye balayınca ve anayollara 5 kat izin verilince müteahhitler ve vatandaşlar Bolu’da müthiş bir bina yapısına girdiler. 15 yıl görev sonuna baktığımızda yeni yapılan bütün binalar Bolu’da öyle yayıldı ki yüzde 85’i depreme dayanıklı hale geldi ve bunu sadece Belediyecilik anlayışı ile yaptık kimseden destek almadık. Türkiye’de ve dünyada devlet desteği olmadan bu şekilde dönüşümü sağlayan başka bir yer yoktur. Biz bu dönüşümü Bolu’da yaptık” dedi. 

ÇALIŞMALARIMIZIN EHEMNİYETİ BUGÜN ANLAŞILDI”

Statik ve mimari projelerin Necdet Gören döneminden itibaren denetlendiğine dikkat çeken Yılmaz, “Şimdi yaptığımız çalışmaları ve depremleri de görünce ne kadar ehemniyetli olduğunu anlıyoruz. Biz bunu söyleyince ‘Atıyor’ deniliyordu ama şimdi bunun ne denli doğru olduğunu herkes görüyor. Ama bizim akil grubumuz vardı ‘Akşam düşünüp sabah karar veriyor’ deniyordu ya işte o arkadalarla biz ortak akılla çalışmalarımızı yapıyorduk ben o ekibin içinden çıkıp belediye başkanı oldum ama onlarla ilişkimi asla koparmadım” diye konuştu. 

ÖZCAN’DAN ÖZÜR BEKLİYOR

Belediye Başkanı olduğu dönemde bazı kişileri kırdığını ancak bunu kendisi için yapmadığını Bolu için gereklilikten dolayı olduğunu kaydeden Yılmaz, Tanju Özcan’dan özür beklediği imasında bulundu. Yılmaz, “Yapılması gereken ama mevzuata uymayan işleri yaptım kendim için değil, Bolu için yaptım. Hala yargılanmalarım var. Ben zaten yargılanmayan Belediye Başkanına Belediye Başkanı demem. Ne kadar zaman oldu hala yargılanmalar devam ediyor. Mevcut Başkan seçildiğinde bizimle ilg neler konuşmuştu? 10 yerden maaş alıyormuşum, Bolu’yu soyup soğana çevirmişim. Şu kadar hırsızlık yaptı, bu kadar şunu yaptı falan bir sürü ey söyledi hakkımda. Gelir gelmez de geçmiş 10 yılı incelemeye aldırdı. Bir eksik bulunamaz mı? Şuan 10 yıllık inceleme yapıldı, ne buldular? Hiçbir şey.  Bana ve ekibime çamur atabilmek için her şeyi yaptılar ama imdi ‘Yaptığımız şey yanlışmış’ demeleri gerekmez mi? 10 yerden maaş alan adama bu paraları neden aldırdınız, kesmediniz? Şimdi ‘yanlış yapmışız demeleri gerekmez mi?” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazarak, yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan gazetemiz ve sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.